Kraj Prosecca

Odkiaľ pochádza Prosecco

Oblasť z ktorej pochádza Prosecco sa nachádza na severe Talianska. Je to terroire Conegliano Valdobbiadene v regióne Veneto. Nachádza sa medzi mestami Conegliano a Valdobbiadene (DOCG) a Treviso (DOC). Nájdete tu aj mikro oblasť Cartizze, čo je Grand Cru Prosecco. To najlepšie z najlepšieho.

Kde sa vyrába Prosecco

Prosecco sa vyrába výlučne v dvoch susedných regiónoch Veneto a Friuli-Venezia Giulia na severovýchode Talianska. Región Prosecco sa nachádza medzi pohorím Dolomity a teplým Jadranským morom a má miernu mikroklímu s veľkorysými dažďovými zrážkami a slnkom. Bujné zelené kopce v okolí Terstu, Trevisa a Padovy sú domovom tisícov hektárov viníc, ktoré prerušujú len starobylé kostoly a malebné dedinky.

Presný typ pôdy sa tu líši medzi vinohradmi, ale vo všeobecnosti je to zmes vápenca, ílu, slieňa a morského pieskovca. V spojení s miernym podnebím tieto pôdne podmienky robia z tohto regiónu ideálny na pestovanie hrozna Glera Prosecco.

V regióne Prosecco existuje množstvo menších terroirov, o ktorých sa predpokladá, že produkujú vynikajúcu kvalitu Prosecco. Jedným z týchto terroirov je aj dĺžka svahu medzi malými mestami Conegliano a Valdobbiadene, ktorá je súčasťou zóny DOCG, kde komplexná kombinácia environmentálnych a ľudských faktorov vytvára výnimočné podmienky pre výrobu vína. Juhozápadne orientované vinice na tomto kopcovitom pásme v provincii Treviso majú dostatok slnka a krieda a vápencová pôda znamenajú, že korene viniča musia preniknúť hlboko pod povrch, aby absorbovali vodu a živiny. Kopce okolo Cartizze sú rovnako známe svojimi Prosecco; Tu sú kopce tak strmé, že hrozno sa musí zbierať ručne. Náročný terén je ako stvorený pre vysoko kvalitné víno, pretože vinice produkujú najlepšie hrozno, keď ich korene musia prerásť hlboko do zeme, aby sa dostali k vode a živínám. V zóne DOCG, ktorá zahŕňa Cartizze, Conegliano Valdobbiadene a Il Rive, majú úrody tendenciu byť oveľa nižšie ako inde, pretože vinohrady sú ťažko prístupné. Nízka úroda spolu s vynikajúcou kvalitou hrozna znamená, že Prosecco DOCG má tendenciu byť drahšie ako jeho náprotivok DOC.

Z čoho sa vyrába Prosecco

Hlavnou odrodou hroznoa, ktoré sa používa na výrobu Prosecca, je biela odroda Glera, ktorá dáva Proseccu charakteristicku sviežu a aromaticku príchuť. Vína na báze Glera sa potom môžu zmiešať s malým množstvom iných odrôd hrozna, aby sa finálnemu výrobku poskytla ďalšia zložitosť. Všetky vína Prosecco musia mať najmenej 85% Glera; toto sa zvyčajne mieša s inými miestnymi odrodami, ako sú Verdiso, Perera a Bianchetta, alebo dokonca Pinot Bianco, Pinot Grigio alebo Chardonnay. Väčšina Prosecco sú zmesi, ale po naozaj výnimočnej úrode niektorí vinári vyrábajú „čisté“ Prosecco vyrobené zo 100 percent hrozna Glera.

Glera sa pestuje v tejto malej oblasti severovýchodného Talianska minimálne od osemnásteho storočia. V roku 1772 spomenul taliansky učenec Francesco Maria Malvolti hrozno Glera v článku pre Giornale d’Italia, v ktorom pochválil kvalitu miestneho vinohradníctva. Až donedávna bol tento hroznový materiál známy ako „Prosecco“, ale v roku 2009 bol oficiálne premenovaný na Glera (jedna zo starých synoným), aby sa zabránilo zámene medzi šumivými vínami vyrobenými v zóne DOC / DOCG a mimo nej. Toto premenovanie účinne zabraňuje tomu, aby výrobcovia mimo zóny DOC / DOCG nesprávne označovali svoje šumivé víno ako „Prosecco“. Výrobcovia šumivého vína v zóne IGT pomenovali svoju produkciu „Glera“ po odrode hrozna.

Ako sa vyrába Prosecco

Existujú dve rôzne metódy výroby Prosecco, ktoré sú založené na princípe zavedenia dostatočného množstva oxidu uhličitého, aby sa víno stalo šumivým. V obidvoch prípadoch sa to dosahuje sekundárnou fermentáciou, buď vo veľkej nádrži (ako v metóde Charmat) alebo v samotnej fľaši (Metodo Classico).

Metóda Charmat (tiež známa ako talianska metóda)

Toto je najbežnejší spôsob výroby Prosecco. Po zbere sa hrozná prevezú do vinárstva, kde špeciálne navrhnuté stroje veľmi jemne stláčajú hrozno tak, že sa vylúči iba voľná šťava zo srdca hrozna (100 kilogramov hrozna by malo poskytnúť najviac 70 litrov vína). Táto zakalená šťava, známa ako „mušt“, sa potom nechá usadiť v nádrži z nehrdzavejúcej ocele, kde sa udržiava na chladnom 5-10 ° C počas asi 10 až 12 hodín.

Akonáhle sa zakalená časť muštu usadí, pridajú sa do čistej kvapaliny prírodné kvasinky a začne sa fermentačný proces. Pridanie kvasiniek podporuje prirodzené cukry v hroznovej šťave, aby sa premenili na alkohol. Táto prvá fáza fermentačného procesu trvá zvyčajne 15 až 20 dní, počas ktorých sa nádrž udržuje na konštantnej teplote 18 až 20 ° C.

Základné víno vyrobené v tomto prvom stupni sa potom zmieša s inými druhmi vína predtým, ako sa podrobí druhej fáze, známej ako „prise de mousse“. V tejto fáze sa tiché víno transformuje na šumivé víno. Po starostlivom premiešaní a ochutnaní sa zavedie do tlakových nádob z nehrdzavejúcej ocele spolu s kvasinkami a cukrom, ktoré stimulujú tvorbu bublín oxidu uhličitého vo víne. Akonáhle víno dosiahne požadovanú hladinu alkoholu, ochladí sa, prefiltruje a všetky kvasinky použité vo fermentačnom procese sa odstránia. Časť zvyškového cukru sa udržiava, aby mu ostalo trochu sladkosti, a nakoniec je Prosecco udržiavané pod tlakom, aby sa zabezpečilo, že drží svoje bubliny. Táto časť výrobného procesu trvá približne 30 dní.

Metodo Classico (tiež známy ako Tradičná metóda alebo Méthode Champenoise)

Toto je tradičný spôsob výroby šumivého vína a je oveľa časovo a pracovne náročnejší ako metóda Charmat. Z tohto dôvodu je tradičná metóda v týchto dňoch menej bežná, aj keď je stále preferovanou technikou na výrobu šampanského vo Francúzsku.

Prvá fáza výrobného procesu je totožná s fázou Charmatovej metódy: hrozno sa zberá a lisuje. Kvasinky sa pridávajú do šťavy keď sa usadí, aby sa začal proces fermentácie. Skutočný rozdiel medzi týmito dvoma metódami je v druhej fáze fermentačného procesu, kedy sa tiché víno transformuje na šumivé víno. Pri tradičnej metóde sa táto fáza dokončí vo fľaši namiesto vo veľkej tlakovej nádobe. Kvasinky a cukor sa zavádzajú do fľaše namiešaného nešumivého vína, ktorá sa potom zapečatí korunkovým uzáverom. Fľaša sa potom skladuje horizontálne niekoľko mesiacov (alebo dokonca rokov, v prípade šampanského), pretože vo vnútri sa vytvárajú bubliny oxidu uhličitého.

Zvyškové kvasinky sa musia odstrániť predtým, ako je šumivé víno pripravené na konzumáciu. Každý deň, po dobu približne 10 až 14 dní, sa fľaše jemne pretrepú a skladovací regál sa upraví so strmšieho uhla, až kým sa fľaše nie sú takmer hore dnom. Tento proces je známy ako hádanie a umožňuje, aby sa zvyškové kvasinky zhromaždili v hrdle fľaše, ktorá sa potom zmrazí tak, aby sa odstránila zátka ľadu obsahujúca kvasinky. Pridá sa malá dávka cukru a napokon sa fľaše uzavrú zátkami, označenými a zabalenými do prepraviek.

Scroll to Top

Vitajte

Tento web je vhodný iba pre návštevníkov starších ako 18 rokov. Prosíme potvrďte svoj vek. Máte 18 alebo viac rokov?